Bowlsová reprezentace podruhé na evropské akci!

Ve dnech 3. - 8. září  2024 se po dvou letech  koná 14. mistrovství Evropy. Hostitelem je skotská bowlsová federace, a mistrovství se opět koná ve svatostánku skotského bowlsu - v National Centre for Bowling, Ayr. Soutěží se v kategoriích jednotlivců, dvojic, trojic, čtyřčlenných týmů (ženy a muži), nově jsou zařazeny i dvě soutěže pro tělesně postižené sportovce. Česká republika kromě parasoutěží bohužel nevysílá svého zástupce do singlu a dvojic žen.

Českou republiku reprezentují:

Muži: v kategorii jednotlivců ostřílený Craig Hurry,  ve dvojicích Craig Hurry a mistr ČR pro rok 2023 Jan Létal,  v kategorii trojic nováček Jaroslav Novák, zkušení Jindřich a Libor Svatoňovi, pro soutěž čtveřic pak tuto trojici posílí neméně zkušený Karel Šturm.

Ženy: v kategorii čtveřic žen účastnici minulého ME Romanu Opletalovou doplní vícenásobná mistryně republiky Miroslava Vařečková a dva nováčci: Aida Padyšáková (mistr ČR pro rok 2024) a Zuzana Skuhrovcová, kategorie trojic bude sestavena dle aktuální formy s tím, že se počítá se střídáním Zuzky a Aidy.

Na ME je přihlášeno rekordních 21 zemí (resp. bowlsových národních federací), nakonec ME odehrálo 18 federací (z 12 států). Systémy soutěží v rámci dané kategorie se drobně liší. Nám se ovšem zdají lehce podivné, pouze vítězové skupin mají jistotu postupu do semifinále. Postoupit ale mohou i nejlepší z druhých míst (body, rozdíl skóre), některé kategorie zase místo toho hrají miniturnaj tří týmů o postup do semifinále (na tři endy....). Semifinále a finále se kupodivu hraje již klasicky, oproti mistrovství světa ale poražení hrají ještě o třetí místo.

Je ale stejně jasné, že každý zápas bude pro nás velmi těžký, a každý získaný bod velmi cenný. Překvapivě se žádný náš tým ve skupině neutká s domácím týmem Skotska, ale ostatní soupeři jsou také jistě dobře připravení, a vesměs i zkušení. Nejvíce šancí na nějaké to vítězství dáváme Craigovi v jednotlivcích, ostatní týmy mohou vesměs jen překvapit (snad s výjimkou zápasů s týmy Švýcarska, které porážíme poměrně pravidelně, a neznámého Maďarska). Přesto netajeným a neskromným cílem výpravy je zabojovat o místo evropské kontinentální jedničky. Uvidíme...

Prolog
Příprava (30. 8. - 2. 9. 2024)

Samotnému ME předcházel přímo v Ayru velký dvoudenní mezinárodní turnaj dvojic (celkem 96 týmů) o poměrně zajímavé (na bowls) prize money. Turnaje se v rámci přípravy zúčastnili i  dvě naše dvojice – Libor Svatoň s Romanou Opletalovou a Craig Hurry s Honzou Létalem. Více se nakonec dařilo druhé  dvojici, která postoupila ze základní skupiny, poté vyhrála další zápas, a zastavila je až prohra v osmifinále. Chybělo jim jen jedno vítězství k získání prvních prize money pro český bowls! Zase si ale mohli všichni jet zafandit Craigovu oblíbenému fotbalovému týmu Hibernians do nedalekého Kilmarnocku. Zajímavý zážitek. 

Tito hráči (a Slávka Vařečková, která také přijela dříve) tedy měli perfektní možnost si zatrénovat a "ošahat" si hřiště, na kterém se budou konat zápasy ME. Zároveň ověřili kvalitu ubytování (velký osamocený dům u golfového hřiště, pár desítek metrů od moře s vybavením vším možným, včetně venkovní vířivky, několika krbů a venkovních grilů - paráda).  Všichni zbývající reprezentanti dorazili v neděli odpoledne - tentokrát  tedy doprava všech do Ayr proběhla naprosto bez problémů. Den jsme zakončili dobrou večeří v asijské restauraci a rozborem našich šancí.  A mimochodem - českou výpravu pozdravila i legenda světového bowlsu, vícenásobný mistr světa - Alex Marshall...

Bohužel nádherné počasí (rozuměj na Skotsko počátkem září), které nás první tři dny trochu rozmazlovalo, se v pondělí změnilo na počasí již skotsky typické (hnusno, vítr, deštivé přeháňky). Přesto jsme všichni více či méně intenzivně trénovali (dopoledne i odpoledne), někteří to ale odnesli nachlazením (Slávka, Craig).  Romana s Aidou a Liborem připravili skvělou večeři - servírovalo se dle již obvyklých českých bowlsových standardů -  bašta vpravdě hraběcí.  A všichni se již těšíme na první ostré zápasy. 

I. dějství
Soutěžní dny 1, 2 a 3 (3. 9. - 5. 9. 2024)

První dva soutěžní dny muži hráli trojice a dvojice a ženy čtveřice. V turnaji trojic naši hráči první den porazili (po velkém boji) nečekaně silný tým z Maďarska, a trochu překvapivě skvělým finišem (začátek 5:0, 5:9,...) i vždy kvalitní tým Nizozemí. Po prvním dnu tedy naše trojice vedla skupinu, a začali jsme snít o postupu... Slogan "Pískej konec" zůstal ale nevyslyšen, a krutě-drtivé porážky od Anglie a Irska nás druhý den rychle vrátili na zem... Přesto konečné třetí místo ve skupině lze považovat za úspěch. Páry měli papírově silnější soupeře, a museli by zahrát opravdu nadstandardně, aby dosáhly na nějaký slušný výsledek. Bohužel i přes společnou přípravu a dobré předchozí výsledky tým nezahrál příliš dobře. Výsledkem byly prohry s Irskem, Walesem, Španělskem a šťastná remíza s Kyprem. Snad nejlépe zahráli s pozdějšími mistry Evropy - Iry, kdy předvedli kvalitní hru, a prohra tak nemrzela. Ženy naopak hrály nečekaně velmi slušně, porazily nevyzpytatelné soupeřky ze Španělska, a za úspěch se dá považovat i remíza s hráčkami z ostrova Man, na ostatní ostrovní soupeřky ještě nemáme, ale výkony byly vždy velmi dobré. Děkujeme! 

Odpoledne se někteří hráči za dobré výkony odměnili dlouhodobým relaxačním pobytem ve venkovní vířivce, jiní posezením u sálajícího krbu (všichni nejspíše s dobrou knihou...). Druhý den si zase tým společně pochutnal na utěšené krmi z grilu (režie: Libor, realizace: Romana, Aida, Zuzana, Jindra, a další).  Třetí soutěžní den se nás k naší lítosti hráčsky netýká (play-off, semifinále, finále), den jsme tedy věnovali každý dle chuti a nálady buďto sledování často velmi zajímavých finálových zápasů nebo výletu do města Ayr či jeho okolí, část dne někteří i pilně trénovali. Jindra Svatoň nás bohužel mezitím opustil, a vrátil se domů plnit své novorodičovské povinnosti, Karel Šturm se dočká své šance!

Po nezbytném večerním rozboru herních strategií, obohaceném o intenzivní a velmi plodnou diskusi o skutečně českém bowlsovém názvosloví, uléháme s očekáváním nových soupeřů (týká se těch střízlivějších).    

II. dějství
Soutěžní dny 4, 5 a 6 (6. 9. - 8. 9. 2024)

Ve druhé polovině mistrovství se zúčastňujeme soutěže jednotlivců muži, čtyřek muži a trojic ženy. Čtveřice mužů v prvním zápase prohrála po průměrném výkonu s týmem Guernsey, přestože byl zápas dlouho vyrovnaný. Pak ale dokázala porazit silnou ekipu Kypru (cenné vítezství nad Angličany, žijícími na Kypru), to se příliš nečekalo! Následující den po docela dobrém výkonu prohráli s velmi silným Izraelem, poslední zápas s Irskem i přes slušný výkon ale skončil debaklem - horko těžko odvraceli ostudnou čtyřicítku... (Irové byli ale často až neskuteční, a celé mistrovství nakonec vyhráli). Ženy - první den hrála dvojku Zuzana a druhý den AIda - porazila velmi přesvědčivě Švýcarky, a také, a to už překvapivě, i zkušené hráčky z ostrova Man. Ženy opravdu mile potěšily! Nic na tom nemění ani jejich prohry po dobré hře s Irskem, Walesem či Guernsey. Jen prohra (a výkon) proti Nizozemsku byla trochu zklamáním.

A jen tak mimochodem, našim dámám to moc slušelo, není-liž pravda?

Nejvíce šancí na postup ze skupiny jsme dávali Craigovi v singlu mužů. A ten začal famózně, když porazil hráče evropské špičky Rosse Davise z Jersey (např. vítěz Britského mistrovství v singlech z roku 2018 (více viz. Wikipédie). Naprostá senzace!  Pak deklasoval zástupce z ostrova Man, tradičně se protrápil zápasem s neoblíbeným Švédem (oplatil mu ale porážku z minulého ME). Poslední zápas se Španělem Pete Bonsorem rozhodoval o postupu do semifinále, na postup stačí i prohra menším rozdílem, ale záleží ještě na zápase Irska s Falklandy (nakonec Falklandy uhrají 8 bodů a Craig i přes prohru o 5 bodů je v semifinále! Irský Leonard Shane nechápe ještě asi ani teď,  že místo v boji o medaile v singlu mužů je obsazené někým z České republiky

Na mimořádný úspěch Craiga zareagoval i jeho otec Alex (úspěšný dlouholetý skotský reprezentant), který rovnou z dovolené na Kanárských ostrovech přijel podpořit svého syna v boji o medaile z Mistrovství Evropy.

Úspěšný den si pak zaslouží trochu toho skotačení v moři Severním, cachtání ve vířivce, nějakou tu propečenou flákotu z grilu (ať obsluha nestači nosit a sklízet z prohýbajících se stolů), a nezapomenout na kapku tekutého slunce! Vše splněno.... A jako bonus se Honzovi rozšířil hudební obzor o nový, u mladších ročníků populární, žánr... (...Cítíme závist, asi jo...). 

Následující den semifinálový zápas viditelně nervóznímu Craigovi moc nevyšel, ale Angličan Joe Dawson (mmo jiné vítěz Britského Champion of Champions z roku 2023) hraje skutečně skvěle.

V zápase o bronz proti domácímu talentovanému Skotovi (Aaron Betts) (dvojnásobný juniorský mistr Skotska, 2018, 2023)  již hrál Craig uvolněněji a lépe, a dařilo se mu držet soupeře na dohled. Porážka 15:21 je důstojná, výkon dobrý, a čtvrté místo naprosto skvělé!

Velká gratulace!

Epilog
Zhodnocení

Celkem naše výprava získala deset vítězství a dvě remízy, v poháru týmů (Andy Meeklson Trophy) jsme skončili třináctí (z 18). Je to sice lepší výsledek než na minulém ME 2022 (14-15. ze 17), ale důležitější je, že jsme se výrazně zlepšili herně. Již víme, že nás i vyspělé bowlsové země vzali mezi sebe, a roli exotů tak převzali jiní. Určitě jsme zúročili tréninkové úsilí i dvě velmi povedené přípravy na trávě (Skotsko, Německo - zde tedy spíše na "trávě"). Výrazný úspěch zapsal do historie českého bowlsu Craig Hurry, čtvrté místo na ME je vzhledem k naší členské pidizákladně i herním možnostem malý zázrak. Navázal tak na povedené vystoupení na loňském mistrovství světa v Brisbane, a nabízí se otázka (nejen pro něj), jak dál. Nadějně vypadala i hra našich žen. Tým ale nutně potřebuje doplnit o 1-2 kvalitní hráčky tak, abychom mohli příště obsadit všechny disciplíny. Také muži prokázali výrazné herní zlepšení, již nebyly k vidění chybné rotace, jen zřídka pak čtyřmetrové nedohozy, odhozy do vedlejších drah či porušení psaných/nepsaných pravidel bowlsu... Jsme již schopni hrát vyrovnané zápasy s kýmkoliv mimo evropskou špičku. Tu dnes tvoří hráči a hráčky Skotska - celkový vítěz ME (i když paradoxně bez jediného vítězství) - dále Anglie, Irsko, Wales. S nimi dokáží hrát vyrovnaně, a občas je i porazit, hráči či hráčky z Jersey, Izraele, jen výjimečně někdo další.

Chceme-li se jim přiblížit, jediná cesta pravděpodobně vede přes odehrání mnohem většího počtu zápasů na kvalitních zahraničních hřištích (ideálně travnatých).  K zamyšlení je i nějaká forma participace zahraničního trenéra či metodika. To jsou ale otázky pro vedení českého bowlsu.

A co se zapíše do archívu českého bowlsu? Určitě to, že mistrovství Evropy 2024 bylo z pohledu českého týmu velmi vydařené, a to nejen po sportovní, ale i společenské stránce. Všichni si pochvalovali pohodlné, klidné (byť pro někoho poněkud kýčovitě-romantické) ubytování na pobřeží, ale zároveň v dochozí vzdálenosti od bowlsového centra, bezvadně a bezpečně fungující přepravu osob i proviantu (velké díky Karle!). Karel Šturm zároveň výborně plnil i roli kouče týmu (interpersonální vztahy, mezinárodní vztahy, zajištění dárečků, atd..). V průběhu mistrovství mělo více českých hráčů/ek různé zdravotní problémy, ale síla léčiv (ať již syntetických či přírodních), a vztah k bowlsu, umožnila nakonec všem plnohodnotnou účast ve všech plánovaných soutěžích.

Nezbývá tedy než poděkovat všem reprezentantům za dobrou propagaci českého bowlsu, a pustit so do přípravy na zdolávání dalších bowlsových výzev. DĚKUEJEME!

CELKOVÉ VÝSLEDKY:

Muži

Ženy

Zajímavosti ze zákulisí

© Copyright Česká asociace bowlsu