Mistrovství světa - senioři

PAPHOS - KYPR - 29. 11. - 12. 12. 2023

Česká reprezentace se na Mistrovství světa v kategorii 55+ neztratila

Český bowls potvrdil, že i v kategorii  starších hráčů a hráček je s ním potřeba počítat!

Krátká zpráva z MS v bowlsu 2023 (kategorie 55+)

aneb jak jsme sponzorovi radost neudělali
aneb jak Libor vyhrál nad Honzou sázku

 

Nádherné bowlsové centrum se šestnácti venkovními drahami a šesti vnitřními, které je součástí hotelového resortu Athena Beach v Paphosu na Kypru, bylo dějištěm atlantické zóny MS seniorů  nad 55 let.

A poprvé se této akce zúčastnila i česká reprezentace. Český bowls reprezentoval tým ve složení Mirek Čacký, Karel Šturm, Libor Svatoň a Honza Létal.  A v mixech pak Mirka s Liborem podpořili Romana Opletalová a Aida Padyšáková.

Prvních osm dní probíhaly soutěže v kategoriích čtyřčlenných týmů mužů a žen (tu jsme neobsadili), po tréninkovém dnu pak začal maratón patnácti zápasů se soupeři ze čtyř kontinentů. Hned první den jsme porazili po slušném výkonu domácí Kypr B, v dalších dnech pak těsně Guernsey, a nakonec po opravdu výborném výkonu jednoznačně i Švýcarsko. Vítězství nad Švýcary znamená, že jsme nejúspěšnější mužský tým evropského kontinentu! Bohužel častěji přicházely prohry, byť některé poněkud smolné. S Kyprem A o jednu kouli, s USA B po velmi vyrovnaném průběhu jen díky několika šťastným posunutím jacka soupeřem. Tato prohra s Američany (výrazně staršími) nás asi mrzí nejvíce. Na druhou stranu jsme v některých utkáních hráli výrazně pod naše možnosti - proti Walesu, Zimbabwe či Norfolk Island (což je ostrov cca 1 400 km východně od Austrálie  s cca 2 000 obyvateli). Některá utkání se nám i docela povedla, ale soupeř byl nad naše možnosti (Anglie A, Anglie B či JAR). 

Celkově jsme skončili na 14. místě z šestnácti účastníků, což není úplný propadák, ale určitě jsme chtěli více. Turnaj jsme začali v sestavě Karel na pozici jedna, Mirek na pozici dva, Libor viceskip a Honza skip. Po dvou dnech si pak Mirek s Karlem místa prohodili. Každý z týmu střídal dobré momenty s horšími, často ale byly znát naše malé zkušenosti z mimolibockých drah. Soutěž mixů (dva muži, dvě ženy) se konala po skončení první části pro nás krutým systémem play - off. Náš tým v sestavě Mirek, Aida, Romana se skipem Liborem dlouho držel krok s favorizovaným týmem Kypru, o prohře rozhodl až nepovedený poslední end. Ostudu jsme ale určitě neudělali, vždyť kyperský tým žen vyhrál ženskou kategorii.

 Něco k prostředí turnaje:  celá akce včetně doprovodných eventů, byla skvěle organizovaná, dráhy velmi kvalitní, pro nás až trochu moc točivé, většinou i velmi rychlé. Ubytování ve špičkovém hotelovém komplexu výborné, nabídka stravy pestrá a bohužel pro některé z nás vesměs vynikající (jsou tací, co přibrali i několik kg…). Naší hru také určitě ovlivnili průběžné zdravotní problémy některých hráčů, kdy jen pečlivá profylaxe ginem a campari, nasazení antibiotik, paracematolu, a hlavně láska k bowlsu pomohli k tomu, že jsme nastoupili  ke všem utkáním. A ani tentokrát jsme jednomu z velkých světových bowlsových sponzorů  – Fosters Funeral Services – radost neudělali...

A ta sázka mezi Liborem a Honzou? Byla o tom, kolik dosáhneme výher. Realističtěji kalkulující Libor vyhrál nad optimistou Honzou, a může se tak těšit na lahev irské whisky.

A na závěr – je již potvrzeno, že koncem roku 2025 bude na stejném místě další MS 55+. Je to pro nás výzva, abychom se příště připravili lépe, postavili kompletní týmy, a hlavně již dokázali, že nejsme jen mistři kontinentu, ale dokážeme potrápit i tradiční bowlsové země....  

© Copyright Česká asociace bowlsu